Mobily: Po čem sáhnout #1 - Displej a RAM

30.03.2020

Jeden zajímavý telefon jsem již představoval v Týdeníku. Jak jsem ale dospěl k tomu, že stojí za koupi? Že poskytuje dost dobrý poměr ceny a výkonu na to, abych ho doporučil? Dnes bych se právě tomu chtěl věnovat a shrnout parametry a pojmy, které při výběru hrají roli a vyplatilo by se v nich alespoň základně orientovat.

Pro co nejjednodušší orientaci v informacích budu používat tři stupně hodnocení: Podprůměrné / Dostatečné / Nadprůměrné.

Zároveň budu vše posuzovat z pohledu "obyčejného" telefonu, žádné herní mašiny nebo profesionálního fotomobilu, pak bych musel požadavky a celé hodnocení naprosto překopat. Veškeré hodnocení je pouze můj názor a není zcela univerzálně platné, snažím se pouze popsat a shrnout jeden ze způsobů, podle kterých se dá vybírat.

Displej

Displeje, jež se dnes v mobilním průmyslu užívají, se dělí na dvě hlavní kategorie, LCD a OLED. Kromě samotné technologie se liší i v rozlišení, poměru stran a spoustě dalších věcí, z nichž o některých si ještě něco málo řekneme. Velkou roli hraje i sklo, které displej pokrývá, má-li zvýšenou odolnost, či ne, to je však na hodně dlouho, jak jich je mnoho typů (jedním z nejvíce častých je Gorilla Glass). Rozhodně se však vyplatí pohledat, zda takový bonus mobil nabízí.

LCD

Každá technologie má své výhody, u LCD je jí převážně cena, jedná se tedy o displej, který nalezneme ve většině telefonů pod deset tisíc korun. Momentálně nejpoužívanějším typem LCD displeje je IPS, který již dokáže barvy věrně zobrazit a má výborné pozorovací úhly. Koupí mobilu vybaveného touto technologií tedy nikdy neprohloupíte (pokud není nad 10K, potom bych možná pohledal OLED).

OLED (AMOLED)

Displeje tohoto typu patří mezi to nejlepší, co lze koupit. Kromě výborných pozorovacích úhlů mají i dokonalé zobrazení černé a zároveň jsou značně úspornější. Patří k výbavě každé vlajkové lodi (Momentálně nejlepšího a nejdražšího zařízení výrobce, mnohdy přes 20K, kterým se daná společnost chlubí).

Shrnutí:

Podprůměrné > Starší typy LCD (dnes už se skoro neprodávají)

Dostatečné > LCD (typ IPS)

Nadprůměrné > OLED


Rozlišení

Stejně jako u televize a monitoru hraje i zde roli rozlišení displeje. Čím větší rozlišení, tím jemnější, ostřejší a méně "kostičkovaný" je obraz, zároveň však i roste spotřeba energie. Nejpopulárnější je dnes Full HD (1920 * 1080 pixelů), v menších nebo levnějších mobilech občas i HD (1280 * 720). Vlajkové lodě většinou cítí potřebu vystupovat z průměru a tak mívají až 4K (3840 * 2160). Koupě Full HD je dle mého názoru zcela dostatečná, ne vše je přizpůsobené 4K rozlišení, nehledě na spotřebu energie a cenu.


Shrnutí:

                 Podprůměrné > HD (u větších telefonů)


Dostatečné > Full HD

Nadprůměrné > 4K

Velikost displeje


Úhlopříčka a její velikost je naprosto individuální a záleží na uživateli, obecně se dá říci pouze to, že větší mobily mívají větší spotřebu a váhu, zároveň jsou však schopné pojmout větší baterii. Telefon se dá sehnat od 4,5" do 6+", je tedy čistě na vás, po čem sáhnete a co vám nejlépe padne do ruky. Proto se vyplatí si mobily "osahat" a vyzkoušet si, jaký vám sedí.

Jeden z inovativních řešení skládacího telefonu, Samsung Z Flip.

Operační paměť RAM

Operační paměť, zkratkou RAM, je v telefonu takový pracovní stůl. Čí větší ho máte, tím více se toho na něj vejde najednou, pokud ho přeplníte, něco musí zákonitě spadnout. Naprosto stejně to platí i v mobilu, velikost RAM definuje, kolik procesů a aplikací zvládne najednou provádět, stejně tak jejich rychlost. Nedostatek paměti končí "sekáním", kdy už telefon nemá kam ukládat data a tak každá operace trvá až celé sekundy, případně rovnou spadne (zčerná obrazovka a restartuje se).


A kolik je jí potřeba? Obecně se dá říci, že nový mobil by měl mít minimálně 3 GB, ideálně 4, aby vše běželo hladce a telefon zvládal i více činností zároveň, plus nějaké ty hry. Méně již může být pro nějaké aplikace málo a samotný "komfort" při užívání zařízení se rapidně snižuje, jak vše daleko déle trvá. Samozřejmě, že na trhu nalezneme i 12 GB, to už je však spíše zbytečné, alespoň dle mého názoru.

Shrnutí:

Podprůměrné > 1-2 GB RAM

Průměrné > 3-4 GM RAM

Nadprůměrné > 6+ GB RAM (5 se nevyrábí)

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky