
Taoův Technický Týdeník #7 - Microsoft se slevou
Dobře, snahu o hraní online textových RPG vzdádám. Ne, že by to znamenalo, že jsem věnoval více času psaní. Avšak opět jsem našel alespoň něco, o co by stálo za to se podělit, to je úspěch, ne?

Na Youtube existuje spousta kanálů, které stojí za sledování. A jeden z nich, který má i super blog, na něj právě zveřejnil dost lákavé slevy na produkty Microsoft. Když už jste naladění na slevy, rozhodně se stavte i k nim na Youtube.
Michal je vážně sympatický a dokáže o problému mluvit tak, že většina z vás ho dokáže sledovat, snad i pochopit. A hlavně se zasmějete. Sám Techarenu sleduji už od začátku a jedná se o jeden z top pěti kanálů, kterým se vyplatí ten čas věnovat.
(Ne, nejsem placený)
Odkaz zde:
Rozhodně stojí za mrknutí, jsou tam kromě Microsoft Office, což se hodí mít, pokud vám je náhodou neplatí škola nebo rodiče, i licence Windows (pro ty, kdo si je neumí stáhnout nelegálně, ehm, ehm...) a další.

Jak si vybrat mobil #1
Procesor
Pomyslné srdce zařízení, odvádí veškerou práci. Bohužel, výrobců a modelů je tolik, že není možné vše jednoduše a rychle shrnout. Liší se jak taktem (kolik procesů zvládne vykonat za sekundu), počtem jader (více jader > Větší výkon/spotřeba), výrobcem i účelem. Každý v sobě má grafický čip (hardware odpovědný za zrychlení animací, největší využití při sledování videa a hraní her), těch je také několik typů. Mnozí výrobci mají vlastní značky, kupříkladu Huawei (HiSilicon Kirin), Samsung (Exynos) či Apple. Proto zde nejde nijak jednoduše "seřadit", co je dobré, a co ne. Chtělo by to několik stran jen k tomu, abych vyjmenoval nejčastější procesory na trhu, a obávám se, že tím bych přišel i o ty dva čtenáře, co mám. Jediné, co mohu doporučit, je obezřetnost u procesorů MediaTek (viz. Minuý TTT), nejspíše mají o třídu menší výkon, než jaký prezentují.
Osobně jsem
však vždy důvěřoval procesorům značky Qualcomm Snapdragon, nikdy mne nezradily a zároveň mají obstojný poměr ceny a výkonu. Je to však čistě subjektivní.

Odemykání obličejem
Další super vlastnost, kterou má většina moderních telefonů, je odemykání obličejem. Zní to super, usmějete se do přední kamery a jste uvnitř. Bohužel to však má nevýhodu, o které se zrovna moc nemluví. Je-li k snímání vašeho obličeje použit "obyčejný" fotoaparát, není schopný rozlišit, zda jste to vy, nebo vaše fotka. A ne vždy vás o tom výrobce informuje.
Kupříkladu můj mobil, Xiaomi Mi 8 Lite, tuto funkci nabízí. Po několika týdnech testování mohu prohlásit, že funguje spolehlivě a rozezná mne v naprosté většině pokusů. Na druhou stranu spolužák zobrazil mou fotku na displeji telefonu a po pěti minutách se dostal dovnitř. To už nezní tak hezky, že?
Abych to shrnul, má-li odemykání obličejem být spolehlivé, je potřeba, aby měl mobil speciální senzor. Názvů i provedení je mnoho, FaceID od Applu, skener oční duhovky, prostě to chce zapátrat. A ani tak to není stejně spolehlivé, jako otisk prstu, ten je unikátní.

Tak snad jste se opět dozvěděli něco málo nového. Pokud tohle ještě vůbec někdo čte, čemuž bych se upřímně ani nedivil, ale co už. I kdyby ne, tak jsem se kvůli vám alespoň dokopal k tomu, to napsat, což už něco znamená!
Upřímnou soustrast všem, co jako já maturují,
TheAloneOne

P.S. příští týden asi dopíšu hodnocení mobilu. Tak alespoň mám co dělat, když už straším doma.
Předchozí díl:
Následující díl:
Upozornění:
- Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni.
- Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.