Taovo Technické Okénko - Sociální bubliny a FB obecně (1/3)

25.03.2020

Včera nám Artie přinesla vcelku zajímavý námět k přemýšlení článkem "Odpojit se..." a mne nenapadlo nic jiného, než tomu dodat trošku technické pozadí. Její povídání bylo spíše obecné, já bych se zde rád zaměřil na konkrétní problémy a pokusil se poukázat na to, jak vznikají, čím jsou nebezpečné a jak se s nimi vypořádat. Sociální sítě a Facebook, kterému se budu věnovat převážně, mají moc (a že se nebojí jí využít) nás ovlivnit aktivně.

Sociální bubliny, jak a proč vznikají, co s tím dělá algoritmus, jak je propíchnout a proč to vůbec chtít

Sociální síť se snaží dosáhnout toho, aby na ní uživatel strávil co nejvíce času (o čemž právě mluvila Artie), a měla tak co největší zisk z reklam. Tohle je jedna z cest. Termín "Sociální bublina" slyšel už snad každý z nás. Proč jsou ale tak nebezpečné, možná nebezpečnější, než by člověk řekl? Protože ve chvíli, kdy na síti začnete sledovat kupříkladu příspěvky politické pravice, postupně vám ze zdi zmizí vše, co by s vaším názorem odporovalo.

Proč to tak je? Protože dokud každý příspěvek, který potkáte, podporuje vaši pravdu a pohled na svět, jste spokojení a síť využíváte dál. Noví přátelé, které vám algoritmus doporučí, budou mít stejné názory, jako máte vy. Tímto způsobem v podstatě naprosto ztratíte jakýkoliv přehled. A v tom je právě to riziko. Každý by si měl zachovat alespoň základní rozhled. Během několika dnů, případně týdnů (FB je vážně schopný reagovat rychle. Při několika experimentech jsem změny v chování algoritmu našel v řádu hodin), ztratíte jakýkoliv pojem o tom, že existuje opozice. Síť vám jejich obsah prostě schová.

A v tu chvíli je neskutečně těžké se svobodně a racionálně rozhodnout (třeba zrovna u voleb), když vidíte jen jednu stranu mince. A už si nevšimnete toho, že jedna ze stran politické levice, kterou jste před rokem přestali sledovat, má novou kampaň, s kterou naprosto souzníte. O tom vám už nikdo neřekne. To mi přijde děsivé, jako kdyby někdo z novin, které čtete, vystříhal všechny články, které se vám nemusejí líbit, jen proto, abyste noviny dočetli a příště si je znovu koupili. Ale člověk musí mít informace z obou stran!

A jak se tomu dá bránit? Jak podobnou bublinu propíchnout a alespoň na chvíli si otevřít oči? Mne se osobně vyplatilo občas přijít na FB a několik hodin systematicky procházet účty a příspěvky opozice. Neříkám, že trávení času na stránce Tomia Okamury je příjemný večer, ale algoritmus to zmate dost na to, aby vám několik dní/týdnů zobrazoval obsah z obou stran, zatímco se snaží zjistit, k čemu nejvíce inklinujete.

Je to stále jen program. A pokud budete podobné taškařice provádět pravidelně, je dost možné, že to i vzdá, protože ve vašem chování nenajde smysl. Na to má ale trpělivost málokdo, zkuste si tedy alespoň občas propíchnout svou bublinu. Zjistíte, že to, co uvidíte na zdi, bude najednou daleko více duhové, než černobílé. A to se vyplatí!


Za art děkuji Shay :3


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky