Taoův Technický Týdeník #43 - Hey, Google!

11.04.2021

Ten čas právě nastal. Jaký že čas? No, čas, kdy jsem se dokopal odložit Total War: Rome 2 (viz. předchozí díl) a začal psát. Stejně jsem na sebe hrdý, takhle krásně originální obléhání města se jen tak nepovede. No, necháme ale stranou rozpadající se Římskou říši a jdeme se plně zaměřit na článek. Dnes se podíváme na dlouho slibovaný chytrý asistent Google Nest Mini, který, ač jsem měl vážně vysoká očekávávání, mne stále překvapuje. Potom projdeme nové mobily od Nokie, které, co si budeme, nic extrémně zajímavého nejsou, bohužel. A to bude vše, protože bych se vůbec nedivil, kdyby samotné povídání o Googlu bylo na tisíc slov. Připraveni? Já ne, takže jdeme!

Hey, Google!

Tak, kde začít. Nejdříve vezmeme parametry. Momentálně se Google Nest Mini prodává na Alze za hezkých 900 korun, u nás 35 euro, v několika barevných kombinacích. Osobně jsem si ho vzal bílého, protože mi přišlo, že by nebylo od věci mít nějakou tu změnu v životě. Naprostá většina toho, co mám, je totiž černá. A nebyla to špatná volba, sluší mu to prakticky všude, kam ho posadím, ať už v kuchyni, obývacím pokoji nebo na nočním stolečku. Velikostí odpovídá podšálku, takže ani tam není problém se vejít prakticky kamkoliv je potřeba, jediné konstrukční omezení je, že neobsahuje baterii, musí být tak neustále zapojený do sítě. Kabel, který je v balení, to svou délkou 1,5 metru poměrně zachraňuje, neměl jsem tak zatím problém najít mu útočiště, je však fér to zmínit. Na druhou stranu, takhle nemusíte vůbec nic řešit, může spokojeně dny a týdny sedět na stejném místě bez toho, aby potřeboval každý den nabít. V případě, že jej přenesete, se samozřejmě vypojením ze sítě vypne. Jakmile ho znovu zapojíte, trvá mu spuštění cca 30 sekund, než začne reagovat na příkazy.

No a teď to nejdůležitější, hudba. Zvukový výstup byl u jeho předchůdce kritizován, Google tak na reproduktoru zamakal a ta změna je vidět. Nový 40mm měnič totiž nemá problém na 50% hlasitosti ozvučit velký obývák, i když je v něm pár lidí najednou, a v kuchyni, kde mluvilo šest lidí přes sebe, stačilo na solidní ozvučení 60% (a to tam fakt máme hroznou akustiku). Postoupíte-li však nad hranici sedmdesáti, je již cítit, že kvalita zvuku se postupně ztrácí. To však při normálním používání nebude nutné, snad až na párty, ale na ty stejně není vhodný, pro tuto příležitost k sobě umí připojit pomocí Bluetooth jiný, větší reproduktor, a hrát přes něj. Aplikace, Google Home, přes kterou reproduktor nastavíte, pak obsahuje i základní ekvalizér, který jsem osobně nikdy nevyužil, protože je to vyvážené velmi solidně. Poslouchám vše od metalu přes EDM po orchestry a nikdy jsem neměl problém, že by něco chybělo. Zvuk je tedy skvělý. Jak na podcasty, tak hudbu, audioknihy. Ještě se v rámci hudby rychle zmíním o mikrofonech. Ty jsou zde tři a jejich kombo je cítit. Když v místnosti není nijak velká hlasitost šumu, zaregistruje mne na první dobrou ve více než 9/10 pokusů. Je-li v okolí více mluvících skupinek, přesnost se trochu snižuje, stále je však velmi dobrá. A jakmile na větu "OK, Google" zareaguje, prakticky vždy slyší celý můj příkaz bez sebemenšího problému

Tak víme, že hraje dobře a poslouchá. A co že vlastně vše umí? Nebudu zde cíleně mluvit o propojení s dalšími prvky Smart Home, jako jsou žaluzie, světla, topení, ovládání televize... protože je nemám a i tak je toho, co umí sám, dost a dost. No, umí tedy hrát hudbu (potřebujete Spotify Premium nebo Youtube Music, aby měl odkud přehrávat), ukládat poznámky, budíky, editovat nákupní seznamy. Odpovídat prakticky na vše, na co se zeptáte. Osobně jsme na bytě zkoušeli přijít s dotazem, na který by nedokázal vyhledat odpověď. Selhali jsme. Dokázal okamžitě a úspěšně odpovědět na to, jak léčit rýmu, zda a jak se dá prát bunda v pračce, kdy se narodil Dalajláma, jaké jsou zákony robotiky nebo zda slunečnice přežijí v mrazu. A nebo co je smysl života. Stejně tak nemá problém vyhledávat recepty, zjistit, do kdy mají otevřeno okolní obchody nebo restaurace a případně doporučit tu/ten nejlepší. Má v sobě spoustu her, od kvízu, kde několika (jeden a více) hráčům pokládá otázky z různých oblastí a postupně jim počítá body, přes otočeného Akinátora, kdy on popisuje a vy hádáte celebritu/postavu, po RPG. Ano, skutečné RPG, Google vypráví příběh a vy rozhodujete, jak váš charakter v jednotlivých situacích zareaguje. Zvládne přehrávat audioknihy, i když tam jsem ještě nehledal, jak, podcasty ze Spotify... Asi stačí, předpokládám, že jste si obrázek udělali. Umí daleko více věcí, ale tyhle všechny jsem si sám vyzkoušel a fungují (až na ty audioknihy, tam se však chystám).

A možná si nyní říkáte. To zní dokonale! Zní a je. A Tao, ale musí to mít nějaké mouchy, ne? Ano, má. A jaké, Tao? Zaprvé, pokud se nepletu, vyžaduje přehrávání hudby předplatné buď na Spotify nebo YouTube Music, což pro mne nebyl problém, protože Spotify si platím poslední měsíce. A zadruhé, u Spotify, má občas aplikace takový nehezký zvyk preferovat u písní acoustic covery, namísto originální skladby. Změnit to nejde nijak, jediná možnost, jak se tak dostat k originální skladbě, je spustit jí přímo v Spotify appce ručně. Na druhou stranu, ze stovek písní se to děje u dvou (the Riddle a Still Here), takže to není nějak extrémní problém. Dokud si však Spotify platím, nepřijde mi to jako spravedlivé jednání z jejich strany, jen aby ušetřili nějaký ten cent za spuštění "levnější verze".

Shrnutí? 95/100, řekl bych, vše funguje jak má, cena skvělá, zvuk výborný, mikrofony také a umí snad cokoliv, na co si člověk pomyslí. Pro každého, kdo je jako já líný brát do ruky mobil, když poslouchá hudbu v posteli a nebo vaří, skvělá volba. A vlastně i pro všechny ostatní. Navíc je to super příležitost, jak si procvičit anglickou výslovnost a slovní zásobu. Doporučuji všemi deseti!

Nokia is tryin´

Po úspěšném návratu na trh v roce 2017 se zdálo, že staronový výrobce si své místečko udrží. To by však po prvních úspěšných telefonech nesmělo jít vše tak hrozně do háje. Nedávno jsem pomáhal spolubydlímu vybírat mobil. Nokia byla v cenové relaci jen jedna a ještě tak hrozná, že jsme ji vyřadili po prvním pohledu. Takhle se své místo nedrží, takhle se pomalu, ale spíše rychle, padá do zapomnění. A nyní posílá na trh čtyři levné smartphony, které mne osobně nepřesvědčily, že jsou něčím zvláštním, snad kromě ceny, která je na Nokii vážně poměrně nízká. Cca za čtyři tisíce k nám míři první dvojice, která, bohužel, nese procesory Helio od MediaTeku s 4/3 GB RAM, poměrně použitelnými foťáky (levnějšímu chybí širokoúhlý) a dražší z modelů má i NFC. Bohužel oba mají svorně jen HD rozlišení, což je dnes už zkrátka málo, i v podobné cenové kategorii. Stačí se podívat na cokoliv od Xiaomi za podobnou cenu a je jasné, kdo vede. Ano, Xiaomi je Čína a tlačí dostupnější mobily, ale ten rozdíl je tak neskutečně velký, že jen tímhle se zkrátka omluvit nedá. Bohužel. Jediné, co je trochu zajímavé, je baterie s kapacitou 5 000 mAh, která by s podobně nenáročným hardwarem mohla dát alespoň ty tři dny. Mohla. Uvidíme, jak bude fungovat optimalizace.

A druhá dvojice je. No, to jsou takové těhotenské testy, co umí volat (no harm meant, joke only). 1/2 GB RAM by sice měly zvládnout jednoduchý Android Go, ale to samé se těžko dá říct o základních aplikacích typu Instagram/YouTube, zvláště když procesory Unisec jsou to nejlevnější, co je na trhu, taková kalkulačka na steroidech. Zbytek zařízení jen ve zkratce. Čtečka otisků chybí, fotoapapráty budou poměrně k ničemu,, baterie by snad měla dát alespoň dva dny a cena je něco přes dva tisíce korun. Možná pokud někdo z vás nemá rád své prarodiče, tohle bude levný a solidní způsob, jak je vytočit. Ne, nejspíše to bude spolehlivé zařízení pro velmi, velmi nenáročné uživatele. Osobně bych ho však ani pro své prarodiče nezvažoval.

Jednohubky

Aneb to, co kdyby Tao rozebral, nikdo tomu nebude rozumět

Hezky v kleci

To, že Apple si drží své zákazníky pěkně zkrátka, není žádná novinka. Momentální soudní spor s Epic Games však ukazuje mnohé další kostlivce, které Americká společnost schovává po domě, zkrátka proto, že po nich Epic cíleně pátrá, aby soudu dokázal, že si Apple buduje monopol (v rámci svého ekosystému) a tím místy trpí i samotní uživatelé. Zda taková strategie bude fungovat, je samozřejmě otázka, protože ač ona rozhnodnutí možná jsou proti maximálnímu komfortu a volnosti uživatelů, stále je to v rámci pravomocí společnosti, nejedná se tak o nic nelegálního (alespoň dle mne, opravte mne, zda se mýlím).

Poslední objev je, to, že populární iMessage měl mít svou androidí verzi, která by však umožnil uživatelům Apple daný operační systém vyzkoušet, případně koupit dětem. A to se Applu nelíbilo, aplikace tak nikdy nespatřila světlo světa. A pro Ameriku, kde je Apple do jisté míry kultem a iMessage je něco jako FB u nás, je pro velké množství uživatelů nepředstavitelné danou sociální síť ztratit. Logický, ač poměrně bezcitný krok.

Lepší, jak lednička

Lenovo Legion Phone 2 se chystá do světa. Sice se nedostane k nám, i tak si však svých pár vět zaslouží. Už jen proto, že kombinuje dva způsoby aktivního chlazení, tedy kapalinu a větráček na zádech, což je poměrně drsné i na herní telefon. Displej se pak bez problémů bude rovnat i nejlepším herním monitorům a díky skvělému hlavnímu foťáku a extrémnímu výkonu bude možné nahrát rozlišení až 8K. Ano, je to naprosto přestřelené a skoro až zbytečné, ale herní mobily vždy lákaly na extrémní údaje a parametry. A Lenovo to tak očividně dělá velmi dobře, za tímhle se otočí každý, kdo se v herním hardwaru vyzná.

Tak jsem pro změnu nemocný, ale shrnutí Google Nestu jsem si nemohl vynechat. A očividně jsem se trošku nechal unést, jen co je pravda, ale... Když ono to je fakt super věc. Hraje mi tu prakticky celou dobu, co píšu. No, jdu vzít Googla, mobil a přesunout se pod peřinu. Zatím,

TheAloneOne

Nepřecházejte, ale procházejte


Dobrá, uznávám a přiznávám se, dal jsem si prázdniny. Prakticky doslova. Jak jsem ale slíbil, ať už Artie, svému jedínému čtenáři, či sobě, já se vrátím. A troufám si tvrdit, že ten čas právě nastal. A samozřejmě jsem si říkal, že by nebylo špatné začít něčím zajímavým, něčím, co se u mne ještě nikdy neobjevilo. Ano, napadlo mne spousta blbostí,...

Tak jo, představuji vám oficiálně první Taův Technický Měsíčník. Proč? Protože poslední dva víkendy jsme měli se skauty 100% práce a 0% odpočinku, takže jsem v neděli sotva stihl vše vyprat, než jsem polomrtvý padl do postele, natož ještě psát článek, nehledě na to, jak moc bych chtěl. A dnes, tedy v sobotu prvního května, jsem se tak konečně...

Upozornění

  • Nejsem ani zaměstnanec ani na výplatní pásce Alzy. Jejich stránky zmiňuji převážně proto, že tam sám nakupuji, patří k největším v Česku a používám je i jako zdroj parametrů a informací k produktu, o kterém píšu. Předpokládám, že pokud vynaložíte trochu úsilí, najdete lepší cenu, než mají oni. (Po dobu, co jsem v Litvě, využívám především pigu.lt, vám však budu stejně házet odkazy na Alzu.)
  • Veškeré hodnocení, o němž mluvím, je můj osobní a zcela subjektivní názor, který se sice snažím podložit fakty, avšak stále nemusí být správný a rozhodně by neměl být brán jako směrodatný.
  • Mnohdy odkazuji na Techarenu, což je částečně záměrné, neboť jsem a celý rok budu externí redaktor. Mám svou vlastní sekci herního hardwaru a počítačoveho hardwaru. Odkazoval jsem na ni však daleko dříve a to čistě proto, že ji považuji za dobrý zdroj informací, jinak bych tam ostatně ani nepracoval. Prosím nepovažujte mne za sellouta, není tomu tak. :pray:
  • Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky